İyi Bir Çalışanın 12 Özelliği

İyi Bir Çalışanın 12 Özelliği

İyi çalışanların fark edilmesi kolaydır ve çalıştıkları her şirket için gerçek varlıklardır, işte iyi bir çalışanın 12 özelliği.

Tutku

Sektörden bağımsız olarak her pozisyon için ideal çalışan, yaptıkları işe karşı bir tutku sahibi olacaktır. Tutkulu çalışanlar her zaman zamanında gelir ve ödevlerinden bağımsız olarak en iyi işlerini masaya getirir. Onları motive etmek kolaydır çünkü büyük ölçüde kendi kendilerini motive ederler. Tutkulu çalışanlar aynı zamanda meslektaşlarından daha iyi iş üretir.

Pazarlanabilirlik

Bu, bir ürün için düşündüğünüz şeyle aynı değildir. Çalışanlar genellikle kuruluşlarının veya şirketlerinin yüzleri veya temsilcileridir. Bu nedenle, özellikle pazarlanabilen çalışanların, şirketiniz iş anlaşmalarına girdiğinde veya halkla ilişkiler basın bültenleri yayınladığında uzun vadede daha iyi olacağı mantıklıdır.

Sıkı Çalışma

Bu, iyi bir çalışanın temel bir özelliğidir. Çalışkan çalışanlar, çoğu ekonomik faaliyetin bel kemiğidir ve onları sürekli olarak şekillendirmenizi gerektirmez. Çok çalışan çalışanlar daha iyi işler üretirler ve hatalarını fark ettikleri anda düzeltmeye isteklidirler. Tembel çalışanlardan daha çok çalışanı olan şirketlerin ve yöneticilerin, çalışanların kendileri gibi daha büyük başarılar elde edeceklerini söylemek zor değildir.

Alçakgönüllülük

Bazı çalışanlar kesinlikle süper star olsalar da, mütevazı ve alçakgönüllü çalışanlar çok daha iyidir. Kendinden emin olmak ve tamamen kibirli olmak başka bir şeydir. Doğru miktarda alçakgönüllülüğe sahip çalışanlar, kendi yeteneklerini abartmaktan kaçınacak ve şirketlerini yetkin bir şekilde temsil edeceklerdir. Ayrıca, hem onlara hem de bir kuruluşun üyeleri olarak büyümenize yardımcı olan geri bildirim ve eleştiriyi kabul etmeye istekli olacaklar.

Güven

Her zaman yeteneklerine güvenen bir çalışan istersiniz. Bir yöneticinin bir çalışanı sürekli olarak desteklemesi ve ona değerini veya becerilerini hatırlatması zor veya yorucu olabilir. Kendine güvenen çalışanlar inisiyatif alırlar ve konu yeni şeyler denemek veya yeni beceriler öğrenmek olduğunda çok daha iyidirler. Buna sahip değillerse, bazen bir çalışanda güven küratörlüğü yapılabilir; bu genellikle yeni çalışanlarda görülen bir durumdur.

Detay Odaklılık

Kesinlikle detay odaklı çalışanlar isteyeceksiniz. Ayrıntılara dikkat etmek, sektörden bağımsız olarak genellikle kritiktir. Her zaman hatalar yapılacak olsa da, ayrıntı odaklı çalışanların bunları yapma olasılığı daha düşük olacak ve muhtemelen işlerinden daha çok gurur duyacaklardır. Daha az hata, daha mutlu yöneticiler ve bir bütün olarak daha iyi bir iş anlamına gelir.

Dürüstlük

Dürüst çalışanların eninde sonunda kademelerinde yükseleceğine güvenilebilir ve daha fazla sorumluluk verilebilir. Diğer taraftan, dürüst olmayan çalışanlar muhtemelen herhangi bir organizasyonda uzun süre dayanmayacaktır.

Başarılı Geçmiş

Zaten biraz başarıya sahip çalışanları aramak her zaman iyi bir fikirdir. Ya hobilerinde ya da daha önceki işyerlerinde başarıya ulaşmış çalışanlar, büyük olasılıkla kendilerine daha çok güvenecek ve iş ahlakı ve çabalarının kanıtlarına sahip olacaklardır. Başarı, özellikle çok hassas ve mükemmel bir aday gerektiriyorsa, yeni bir pozisyonu doldurmaya çalışırken ölçmek için harika bir husustur.

İyimserlik

Her işletme ve endüstri zorluklarla karşı karşıyadır; insanların kim olduklarını gösteren zorluklara nasıl tepki verdikleridir. Her zaman kötümser olmaktan çok iyimser çalışanlar aramalısınız. İyimser çalışanlar, etrafındakilerin ruh halini ve güvenini artırabilir ve herhangi bir potansiyel aksaklıktan geri dönme olasılıkları daha yüksektir.

Dikkat

Çalışanların kendine güvenmesi iyi olsa da, durum gerektirdiğinde doğru tedbiri nasıl göstereceğini bilen çalışanları da aramalısınız. Bu, özellikle şirketinizde yönetimsel bir rol için bir pozisyon doldurmak istiyorsanız önemlidir. Dikkatli davranmayı ve dikkatli kararlar vermeyi bilen çalışanlar, elde ettikleri her fırsatta tetiği çekecek olan mutlu ve şanslı işçilerden çok daha iyidir.

Kültürel Olarak Uyum Sağlama

Bazı çalışanlar sizinle ve ekibinizle iyi bir bağ kurarken, diğerleri herkesle iyi uyum sağlayacak doğru kişiliğe sahip değildir. Ekibinize katılması için birini işe aldığınızda, onların iş yeri kültürünüze uyup uymayacağını düşünmelisiniz. Bu mutlaka milliyet anlamına gelmez, bunun yerine genel kişiliğini ve kişilerarası tarzını ifade eder. Herkese iyi uyan birini bulmak, geçiş süresini en aza indirecek ve çalışanın akranlarıyla arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olacaktır.

Liderlik

Elbette, sonunda liderliği geliştirebileceğiniz çalışanları aramanız gerektiğini söylemeye gerek bile yok. Birinin sizin yerinize geçmesini veya altınızda teğmen tarzı bir rol üstlenmesini isteyin, daha büyük bir organizasyonu yönetmenize yardımcı olacak ek liderlere muhtemelen ihtiyacınız olacak. Liderlik sergileyen çalışanlar, gerektiğinde sorumluluk alabilir ve lider olmanın getirdiği benzersiz zorlukları fark ettikleri için daha iyi takipçiler olma olasılıkları daha yüksektir.