Bilgisayar Tamircisi

Bilgisayar Tamircisi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayarlar genel olarak zaman içerisinde tamir ve tadilata ihtiyaç duyarlar. Bilgisayarlar yazılımsal donanımsal ve mekanik parça bakımından birçok şeyden dolaylı yoldan arızalanabilir. Arıza yapan bilgisayarlara genel anlamda bakım yapan kişilere bilgisayar tamircisi denir. Yazılımsal ve donanımsal arızalara genel anlamda içerik ya da yazılımcılar bakmaktadır. Mekanik işler de ise bilgisayar programcılığı bölümü ya da tekniker dediğimiz işinin ehli insanlar ilgilenmektedir.


Bakım Aşaması

Bilgisayar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda araştırmayı yapan bilgisayar tamircisi bulduğu arıza sonucunda ya format sıfırlama ya da mekanik parça değiştirme işlemi yapar. Parça kontrolleri esnasında sırasıyla Ram, hard disk, işlemci, ana kart, power gibi parçalar kontrolü sağlanır. Eğer bu parçalar sağlam ise yapılacak işlem yazılım saldır.

Yazılımsal işlemler


Yazılımsal olarak yapılacak işlemlerde ilk önce ana kart ve işlemcinin sağlamlığı tespit edilmektedir. Bu iki bileşen sağlam ise mevcut hard diske bir sağlık taraması yapılır ve eğer sağlar ise format atma işlemi uygulanır. Format atma işlemi ya bir CD sürücüsü ya da USB bellek ile yapılmaktadır. Format esnasında duruma göre mevcut diski kurtarma işlemi bilgisayar tamircisi yapar. Format esnasında yapılan lisans işlemlerinden sonra gerekli yüklemeler ve sıfırlama işlemi başlatılır. Bu işlem bilgisayar hızına göre uzun ya da kısa sürebilir. Eğer bilgisayar eski bir işletim sistemine sahip ise bu işlem uzun sürer. Yazılım işlemlerinde yapılan sıfırlama ile bilgisayar daha sağlıklı bir duruma geçer ve artık bilgisayarın bağlı bulunduğu ekran kartı ses kartı internet kartı gibi parçaların sürücü yani driverları yüklenir. Bu işlemler için genellikle artık programlar kullanılmaktadır.