Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası

Aşağıdaki adamları sırasıyla takip ederek Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayar için sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemini yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bilgisayarda donma, yavaşlama, yeniden başlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Format atmak ya da virüs taraması yapmak yerine, sistem geri yükleme işlemini başlatarak bilgisayarınızı kısa bir süre içinde yeniden eski haline getirebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar aldınız ya da yeni format attırdınız. Bilgisayarınız hem iyi hem de hızlı bir şekilde çalışıyor. Program, oyun, belge, müzik, video vs. her şeyi yükledikten sonra uzun bir zaman geçmeden sistem geri yükleme noktası oluşturun. 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl sonra bilgisayarınızın performansı yavaşladığında sistem geri yükleme noktasını çalıştırarak en son haline geri döndürebilirsiniz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Bilgisayarım simgesine farenin sağ tuşuyla tıklayarak özellikler yazısına basın. Karşınıza çıkan pencerenin sol menüsünde yer alan sistem koruması seçeneğine tıklayın. Karşınıza sistem özelliklerine ait bir pencere açılacak. Ekranın üst kısmında yer alan sistem koruması menüsünü açın. Windows 10’nun yüklü olduğu sürücüyü seçerek alt kısımda yer alan oluştur butonuna tıklayın. Bir isim vererek sistem geri yükleme noktasını oluşturun. Sistem geri yükleme noktası bilgisayarda yüklü olan program, oyun, dosya, belge, müzik, videoların durumuna göre zaman alır.

Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Kontrol Edilir?

Başarılı bir şekilde sistem geri yükleme noktası oluşturup oluşturmadığınızı aşağıdaki adımları takip ederek kontrol edebilirsiniz. Windows ve R tuşuna aynı anda basın. Ekranda açılan çalıştır penceresine msconfig yazarak enter tuşuna basın. Sayfanın üst kısmında yer alan araçlar menüsüne tıklayın. Açılan listenin en alt kısmında yer alan sistem geri yükleme noktasına tıklayarak başlat butonuna basın. Sistem geri yükleme penceresi geldiğinde ileri butonuna basın. Açılan sayfada oluşturmuş olduğunuz sistem geri yükleme noktasını görebilirsiniz. Sistem geri yükleme noktasında dosyalarınız silinmez. O günden sonra kurmuş olduğunuz program, oyun, video, müzik ve virüsler silinir.