Dünyayı Korkutan Yapay Zeka

Dünyayı Korkutan Yapay Zeka

İnternetin ortaya çıkışıyla teknoloji hızla gelişmeye başladı. Her alanda ihtiyaç duyulan teknoloji kullanılarak çözüme kavuşturulmaya başlandı. Teknoloji geliştikçe ihtiyaçlarda değişti ve yeni meslek alanlarının doğmasını sağladı. Yardımcı cihazlar ile yaşamımızı kolaylaştırdı. Her alanda her kullanıcıya hitap edebilecek teknolojiler geliştirildi. Özel bireyler, yaşlılar ve çocuklar için akıllı cihazlar sesli mikrofonlar, efektif video ve ekran özellikleri ile kullanım kolaylığı bile sunuyor. Yaşam alanımızın çoğunu geçirdiğimiz evler için tasarlanan akıllı sistemler, robotlar ve makineler hepsi yaşamımızı kolaylaştırıyor. Bu gelişmeler hayat kalitemizin artmasını sağlarken vakitten tasarruf etmemizi sağlıyor. Geliştirilen neredeyse tüm cihazlarda artık yapay zekâ entegrasyonu yapılıyor. Yapay zekâ, cihazların daha özel çalışmasını ve insan algısına en yakın ve doğru sonucun verilmesini sağlıyor. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ bir insan üretimidir. İnsanların ürettiği ve kodladığı yaptığı makinelerdir. Her yapay zekâ makinesi kendi amacına göre üretilir ve o işlevi yapar. Yapay zekanın kontrolü insan elindedir. İnsanlığa hizmet edecek yararlı şeyler üretilirse olumlu gelişmeler görülür. Her şeyin yerini robotların ve yapay zekanın alacağı düşüncesi korkutuyor olabilir. Yapay zekanın meslek kollarını yok ettiği düşüncesi gelecekteki her şeyi ele geçireceği algısını yarattı. Yapay zekanın birçok iş kolunu yok ettiği düşünülse de farklı alanlarda iş kolu sunuyor. Gelişme gösterdiği alanlar arttıkça bu alanlarda üretim yapılacak insanlara ihtiyaç duyuluyor. Yapay zekanın doğru kullanırsa olumlu gelişmeler yaşanabilir. Her sektörde ve her alanda kullanılarak ihtiyaçlara çare olabilir. Belki de yapay zekadan değil de onu üreten insanlardan korkmak gerekir. Kontrolü insan elinde olan bir makine ne yapabilir ki. Bir insan komutu ile çalışabilen makine ancak bir insan kontrolüyle dünyayı ele geçirebilir.

Yapay Zekânın Dünyayı Ele Geçireceği Gerçeği

Yapay zekâ ile robotların dünyayı ele geçireceği düşüncesinin bir dayanağı bulunuyor. Bu makinelere yapay zekâ entegrasyonu ile yazılan kodlar ile hareket ediyorlardı. İnsan özellikleri bu robotlara verilebiliyordu. Ama bu boyut o kadar gelişti ki artık makineler düşünebilir hale geldi. Kendi benliklerinin farkına varabiliyor ve öğrenme yetenekleri gelişebilir. Bu gelişmeler de yapay zekâ robotlarının dünyayı ele geçirerek insanları yok edebilir. Tüm bu özelliklere ve düşünebilme yetisine sahipken elbette böyle bir şey mümkün olabilir. Ünlü fizikçi Stephan Hawking yapay zekâ hakkında, gelişiminin onu korkuttuğunu ve dünyayı ele geçirebileceğini söyleyen isimlerden biri. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk da yapay zekanın gelişiminden korkan isimler. Daha önce vermiş oldukları röportajlarda bunu dile getirmişler. Onlar da tıpkı bizler gibi bu gelişimi endişelenerek takip ediyorlar. Bu gelişim kötü kullanılırsa elbette ki son kaçınılmaz olur. İyiye kullanılırsa olumlu gelişmeler de hayatımızı bambaşka bir noktaya taşıyacağı aşikâr.