İnternet Hızı Nasıl Yükseltilir?

İnternet Hızı Nasıl Yükseltilir?

İnternet hızınızı normalden daha yüksek bir hale getirebilirsiniz ve aynı zamanda bu sayede kesintisiz bir internetiniz olmuş olur. WEB sitelerinde gezinirken hızınınız arttırdığınız için daha fazla keyif alır ve sıkılmazsınız. Normal şartlarda internet hızını servis sağlayıcılarının sunduğu hızdan daha yükseklere çıkartılamamakta ama çoğu kişi verilen internet hızının daha aşağısında kullandığı için bazı küçük ayarlamalar ile bu hız arttırılabilir. Örnek olarak donanım çözümleri ve yazılım güncellemeleri gibi yöntemler denenebilir bu yapılanlara bilgisayarın DNS ayarlarını değiştirmeyi de katabiliriz.

İnternet Hızını Azaltan Etkenler

İnternet hızının düşük olduğunu düşünen kişiler öncelikle internetin hızının olumsuz yönde etkilenmediğinden emin olmak için herhangi bir sorunun olmadığını kontrol etmelidirler. Örneğin şu an kullanmakta olduğunuz yazılım veya donanımınız eskimiş ve performansını düşürmüş olabilir veya evinizde modeminizin sinyalini etkileyebilecek ve parazitlere sebep olabilecek başka aletler olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Bunların olma ihtimali düşük de olsa kontrollerinin yapılmasında fayda vardır.

İnternet Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gereken Kontroller

İlk adımda bunlar yapıldıktan sonra internet hızınızı kontrol etmek gerekir. Normalde hızınızın size söylenen değerden biraz aşağıda olması normaldir. Bunda herhangi bir şey aramamak gerekir. Âmâ mevcut internet hızınızı ölçtüğünüzde size söylenilen değerin çok altıda ise bunu belirlemek önemlidir. Eğer herhangi bir sıkıntı yoksa modem kullanılan bilgisayardan uzak olabilir bu da hızı yavaşlatabilir. Bunun için modeme yaklaşmalı ama dikkat edilmesi gereken bir durum daha var oda sıcaklık artışına dikkat etmek. Modem ve bilgisayar birbirine yaklaştıkça ısınma sorunu olabilir Bunun önüne geçebilmek için aralarında mesafe bırakmak gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda modem ile bilgisayar arasında herhangi bir engel olmamalı. Böyle bir durumda modemin gücü zayıflayacaktır ve eğer modeminiz ile aranızda bir üst kat gibi bir mesafe varsa yine modeminizin gücü zayıflayacaktır bunun için sinyal arttırıcı adaptör kullanmanız gerekebilir.

İnternet Hızını Arttırma Yolları

Bir diğer konuda modeminize birden fazla aletin bağlı olmasıdır. Eğer kullanmadığınız aletlerde modeminize bağlı ise onları kapatarak internet hızınızda artış sağlayabilirsiniz. Hızı arttırmanın bir diğer yolluda ağ bağlantısı yerine Ethernet kablosu ile internete bağlanmaktır bu sayede direk olarak interneti bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Eğer modeminiz eski ise bunu yenisi ile değiştirmeniz gerekecektir. Modeminizi tekrardan başlatmayı da deneyebilirsiniz. Bu modemde güç döngüsünü yeni olarak oluşturacaktır ve internet hızınızın artmasını sağlayabilir. Bunun için modem fişini prizden çıkarıp tekrar takabilirsiniz. Modeminiz eskimiş olabilir onun yerine yeni bir modem olarak hızı arttırabilirsiniz veya modeminiz eski değildir bunun yerine bilgisayarınızı yeni gelen güncelleme ile güncellemeniz gerekebilir. Bunu yaparaktan hızınızı arttırabilirsiniz. Bilgisayarınıza virüs girmişte olabilir bunun için bir tarayıcı ile tarayıp virüsleri temizlemeniz gerekebilir çünkü zararlı yazılımlar ve virüsler çoğu zaman bilgisayarın İnternet erişiminin engellenmesine neden olabilir. Yine benzer şekilde kullandığınız tarayıcıyı da güncellemeniz gerekebilir. Donma ve geç yüklenme gibi sorunlar bundan kaynaklanıyor olabilir. Tarayıcı ön belleğinde temizlenerek internetinizin hızını arttırabilirsiniz.