Kurumsal Firewall Çözümleri

 Kurumsal Firewall Çözümleri

Firewall Nasıl Çalışır?

Günümüzün hızlı gelişen ve dijitalleşen dünyası kurumsal firmaları da teknolojiden faydalanmaya zorunlu kılmıştır. Tüm hassas verilerini ve gizli dosyalarını internet üzerinde saklayan firmalar, şirket içi ve şirket dışı ağlarına yapılan siber saldırıları ve tehditleri kurumsal firewall çözümleri kullanarak aşmaya devam ediyorlar. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için href=" target="_blank"> adresini ziyaret edebilirsiniz. Güvenlik duvarı sistemleri olarak da anılan firewall sistemleri, şirketinizin bilgisayar ağlarında oluşan gelen ve giden trafiği kontrol eden bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Firewall sistemlerinde belirlenmiş ve uygulanması gereken kurallara göre ağda oluşan trafiği gitmesi gereken adreslere yönlendirdiği gibi gitmemesi gereken adreslere de göndermez. Bu da sizin tüm ağ trafiğiniz içinde kontrollü bir biçimde veri alıp vermenizi sağlayacaktır.

Kurumsal Firewall Çözümlerinin Amacı

İnternet güvenlik duvarları sistemleri internet ağından yerel ağı koruma yollarından sadece birisidir. Firewall yapısından bahsederken iki türünden bahsedilebilir.

Veri trafiğini engelleyenler
Veri trafiğine izin verenler. 

Bazı kurumsal firewall çözümleri söz konusu olduğunda dışarıda ağa yetkisiz kişilerin erişimlerin engellemek için düzenlenir. Ancak bazı firewall türlerinde veri akışının engellenmesi önem kazanırken bazılarında ise veri trafiğini düzenlemek ve bu düzene göre sınırlandırmak önem kazanır. Şirketinize en uygun firewall seçimini yapmanız gerekir. Sadece e-mail trafiğine izin veren ancak farklı cinsten veri iletimine izin veren türler aynı zamanda sorun yaratacak iletişim türlerini de bloke ederler. Güvenlik duvarı sistemlerinin esas amacı yetkisiz kişilerin hassas verilere erişiminin önlenmesi ya da ağa sızmak isteyenleri engellemektir. Şirketler ve veri merkezleri ise kurumsal firewall çözümleri kapsamında güvenlik ve denetim konusunda bir çeşit geçit noktası oluşturmaktadır. Buna ek olarak sisteme modem ile bağlantı kurulmak istenirse firewall bu bağlantıyı kontrol edip izleme özelliğine de sahiptir.