Huzurevinin Faydaları Nelerdir?

Huzurevinin Faydaları Nelerdir?

Huzurevinde Sosyal Hayat

Huzurevleri sosyal faaliyetler açısından son derece zengin kurumlardır. Kuruma kayıt olan kişilerin hem zihinsel hem de bedensel sağlıklarının korunması açısından çeşitli faaliyetler düzenler ve böylelikle aynı zamanda sosyal hayatın da daha renkli olması amaçlanır. Yaşlı insanları tehdit eden en büyük hastalık olarak görülen Alzheimer hastalığı başta olmak üzere bunama gibi zihinsel hastalıkları engellemek adına hafızayı güçlendiren oyunlar gün içinde bu alanda uzman psikologlar eşliğinde oynanırken aynı zamanda sinema ve tiyatro gezileri gibi etkinlikler ile kurumda kalan kişilerin sosyalleşmeleri de sağlanmaktadır. Huzurevlerinde kalan kişiler ile kendi evlerinde kalan yaşlı kişiler kıyaslandığında huzurevlerini tercih eden yaşlı kişilerin çok daha aktif bir yaşam sürdürdükleri görülmektedir.

Huzurevi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

İkinci hayatınıza merhaba diyeceğiniz huzurevi seçiminiz çok önemlidir. Bu kararı verirken ilk önceliğiniz kurumun size sunmayı vadettiği hizmetler olmalıdır. Karar verme aşamasında kamera sistemi olan ve bu sistem aracılığı ile internet üzerinden izlemeye izin veren kurumlar kesinlikle öncelikle tercih edilmelidir. Çünkü bu kurumlar vermiş oldukları bu karar ile kendilerine ve hizmet kalitelerine olan güveni ortaya koymaktadır. Yine spor salonları, hobi odaları, spor salonu ve botanik bahçeleri gibi çeşitli faaliyet imkanları sunan huzur evleri bu sayede konuklarına çok daha iyi koşullar altında yaşamlarını sürdürme imkanı sağlamaktadır.

Huzurevi Ücretleri

Özel huzurevlerinin ücretleri kendi aralarında farklılıklar göstermekle beraber yine kalınacak odaya ve odanın özelliklerine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin tek kişilik odada kalan kişiler ile 4 kişilik odada kalan kişilerin ödedikleri ücretler birbirlerinden çok farklıdır. Yine özel huzurevleri ile devlet huzurevleri arasında da büyük fiyat farklılıkları yaşanmaktadır. Bazı huzurevleri sadece emekli maaşı bağışını kabul ederek hizmet sunarken bazılarında ise sunulan hizmetlerin kalitesine bağlı olarak daha yüksek fiyatlar talep edilebilmektedir. Huzurevi seçiminde fiyat düşünülmesi gereken en son konu olmalıdır. Geri kalan hayatınızı geçireceğiniz ve ikinci yuvanız olacak huzurevini seçerken size sunulan hizmet, gerçekleştirilen faaliyetler, odaların kalitesi ve odalarda bulunan imkanlar rahatınız açısından öncelikle sorgulamanız gerekenler arasında bulunmaktadır.