Hayvanlar Neden Yavrularını Reddeder?

Hayvanlar Neden Yavrularını Reddeder?

Annelerin yavrularının hayatta kalmasında büyük rolü vardır. Henüz dişleri yokken bebeklerini emzirerek besleyenlerdir anneler. Hayvanlar aleminde, yavrularının hayatta kalmasından yalnızca dişi hayvanlar sorumludur. Dişi hayvanlar, gelecekte soylarını canlı tutmak için yavrularının güçleneceğinden emin olmalıdır. Ancak, tüm anneler aynı değildir. Bazı anneler bebeklerini reddeder ve bazen de bebeklerini öldürürler. Kulağa vahşice gelebilir ama bu tamamen doğal bir durumdur. Hayvanların yavrularını reddetmelerinin nedenleri vardır. Hayvanlar, zayıf veya hasta olan yavrularının asla hayatta kalamayacağını anladıklarında reddedeceklerdir. Deneyimsiz yeni anneler de bebeklerine nasıl bakacaklarını bilmedikleri için bebeklerini reddedebilirler. Hayvanların yavrularını reddetme nedenleri farklı farklı olabiliyor. Bu nedenler, kedileriniz ve köpekleriniz dahil tüm hayvanlar için geçerli olabilir. Ancak dürüst olmak gerekirse, yavrularını reddeden hayvanlar doğada oldukça nadirdir. Hemen hemen tüm dişi hayvanlar yavrularına karşı şefkatlidir ve sadece birkaç dişi hayvan yavrularına nasıl bakacağını bilmez çünkü çoğu bunu içgüdüleriyle bilir. Her annede yavrularına bakma içgüdüsü vardır, bu yüzden bu durum oldukça nadirdir. Hayvanların yavrularını reddetmelerinin ilk nedeni, bebeklerinin yaşayamayacak kadar zayıf olmaları veya hastalık nedeniyledir. Bebeklerinden biri kör doğarsa veya bir uzvu çalışmayan anneler, ilerleyen yıllarda onun yaşayamayacağını düşünmeye başlar. Onu terk eder ve bazen de sütlerini keserek öldürürler. Bunun nedeni; büyük olasılıkla gelecekte hayatta kalamayacak olan bir yavru için anne sütünü harcamak istemiyordur. Hayvanlar vahşi doğada da hayatta kalamayacak kadar zayıf olduklarını düşündükleri yavrularını reddederler. Yavruların uzuvları tam ve çalışır olsa bile eğer yaşam koşullarına ayak uyduramayacak kadar zayıf olduklarını gördüğünde anne yavruyu reddeder. Doğada en uygun olanın hayatta kalması esastır! Hayvanların daha yavruyken anneleri tarafından hayatta kalıp kalamayacakları konusunda değerlendirilmesinin nedeni, anne hayvanların vahşi doğada rekabet etmenin ne kadar zor olduğunu içgüdüsel olarak bilmeleridir. Bir yavru zayıfsa veya noksansa, o yavrunun ölmesi daha iyidir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Anne Yavruya Nasıl Bakacağını Bilmiyorsa

Hayvanların yavrularını reddetmelerinin ikinci nedeni, yavrularına nasıl bakacaklarını bilmemeleridir. Kedi ve köpeklerde de bu duruma şahit oluruz. Deneyimsiz anneler, bebeklerine nasıl bakacaklarını bilmedikleri için yavrularını reddetme eğilimindedir. İnsanlar tarafından türlerinden uzakta büyütülen dişi hayvanlarda sıklıkla görülür. Örneğin bir dişi köpeği henüz daha çok küçükken annesinden uzakta yetiştirirseniz, bu köpek yetişkin olduğunda kendi yavrularına nasıl bakacağını öğrenmediği için onları reddetme eğilimine girer. Tabi ki bu durumun asıl nedeni yavrunun küçüklüğünde annesinden ayrı yetiştirildiği hususu göz ardı edilmemelidir. Hayvanlar her şeyi kendilerinden daha yaşlı hayvanlardan öğrenirler. İnsanlar bir hayvanı sürüsünden erken dönemde ayırırlarsa o yavru hayatta kalma ve ebeveynlik becerilerini öğrenemeyecektir.

Anne, Yavrularına Bakamayacak Kadar Zayıfsa


Hayvanların bebeklerini reddetmelerinin bir diğer nedeni de bebeklerine bakamayacak kadar zayıf olmalarıdır. Anne hayvan vahşi doğada yaralanabilir veya hasta olabilir. Hal böyle olunca vahşi doğada çok sayıda yırtıcı olması nedeniyle annenin hayatta kalma olasılığı da neredeyse imkansızdır. Anne, çocuğunu doğururken ciddi bir yaralanma yaşarsa, büyük olasılıkla, yavruları dünyaya geldikten sonra reddedecektir. Ya da anne doğumdan sonra ağır bir virüs kaparsa ve çok yakında ölecekse yavrulara bakmanın bir anlamı olmayacağından, yavrularını reddedecektir.