Bireysel Emeklilik Sistemi, BES Hesaplama

Bireysel Emeklilik Sistemi, BES Hesaplama

BES Hesaplama Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yer almak isteyen bireylerin merak ettiği sorulardandır, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 10 yıl kalmak şartı ile 56 yaşını doldurduğunuzda emekliliğe hak kazanmış olursunuz. Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız tahmini gelir tutarı ile Devlet Katkısı hak ediş durumunuzu internet sayfalarından kolayca öğrenebilirsiniz.

BES Hesaplama

Emekliliğinizde ne kadar ödeme alacağınızı hesaplamak için hemen Fiba Emeklilik online sayfalarımızda yer alan ‘Bireysel Emeklilik Planlama Aracını’ kullanabilirsiniz. Fiba Emeklilik sistemine göre her çalışan aylık gelirlerinin bir kısmını düzenli olarak bankaya yatırarak emekli olmaya hak kazanmaktadır. Böylelikle Bireysel Emeklilik yani BES sistemine dahil olmaktadır. Kişiler bu sisteme otomatik olarak katılabilecekleri gibi özel olarak da katılabilir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde çalışanlar her ay aldıkları maaşlarından belirli bir miktar ayırarak ileride ve maddiyata en çok ihtiyaçları olan yaşlılık dönemlerinde emekli olabilmektedir. İsteyen her kişi sistemde belirtilen süre zarfında kalarak emekli olmaya hak kazanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Bireysel emeklilik hesaplaması BES sistemine girmek isteyen her çalışanın merak ettiği bir konudur. BES’ e göre çalışanların prime esas alınacak kazançları % 3’tür (isteğe göre 2 katı veya %1 oranında düşük) ve bu pay çalışanın maaşından otomatik olarak kesilir. Katkı payına maktu limit Bakanlar Kurulu’nca belirlenir. BES ‘te en düşük kesinti 53 lira, en yüksek 340 liradır.